energiatakarekos_ablak

Az energiaárak növekedésével egyre több háztartásban kerül előtérbe az energiatakarékosság kérdése. Az energiatakarékos ablakok beépítése lehetőséget ad a fűtési költségek jelentős csökkentésére, és ezáltal a családi kassza és a környezet védelmére is. 

De hogyan válasszunk igazán jó hőszigetelő megoldást? Milyen tényezők befolyásolják az energiatakarékos ablak árakat? A VEKA következő cikkében összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat, hogy tudatosabb döntést hozhasson a fűtési költségek csökkentése érdekében! 

 

Energiatakarékos ablakcsere – Miért éri meg? 

Habár az otthonunk hőszigetelése nem csak az energiatakarékos ablakok beépítésén múlik (az ingatlan tájolása és a falak szigetelése is fontos szempont), egy modern hőszigetelő nyílászáróval már jelentős változást érhetünk el.

Egy lakás hőveszteségének nagyrésze ugyanis a nyílászárókon keresztül történik. A régi, elöregedett ablakok gyakran rosszul szigetelnek, így kiengedve a fűtési energiát, ami magasabb fűtésszámlákhoz vezet. Ezt a pazarlást nem csak a családi kassza bánja – az ökológiai lábnyom növekedése a környezetünket is feleslegesen terheli. 

Ezért is érdemes rendszeresen ellenőrizni a nyílászárók állapotát, bizonyos esetekben az utólagos nyílászáró szigetelés is segíthet a probléma megoldásán.

Egy modern, VEKA PVC profillal rendelkező többrétegű energiatakarékos ablak akár 30%-kal is csökkentheti a fűtési költségeket. Ez az előny hosszú távon jelentős megtakarítást jelent, ami az energiatakarékos ablak árak megtérülését is elősegíti.

 

Milyen tulajdonságokkal rendelkeznek a legjobb energiatakarékos ablakok?

Mitől lesz energiatakarékos egy ablak? Milyen tényezők játszanak szerepet a hőszigetelési teljesítményben, és hogyan lehet elérni az akár 30%-os fűtési energiamegtakarítást?

A következő szempontokat érdemes figyelembe vennie, ha a közeljövőben új nyílászáró vásárlást tervez:

  1. A profil anyaga és minőségi besorolása
  2. A légkamrák száma
  3. A hőátbocsátási tényező (U érték)
  4. A többrétegű üvegezés

 

1. Az energiatakarékos ablakprofil anyaga és minőségi besorolása

Az egyik leglényegesebb tényező az energiatakarékos ablakok hőszigetelési teljesítményénél egyértelműen a profil anyaga. Az utóbbi években nagyban megnőtt a műanyag, pontosabban a kemény PVC-ből készült tokok népszerűsége. 

A műanyag nyílászárók nem csak az energiatakarékosság terén tudnak többet nyújtani a fából készült keretekhez képest:

  • Tartósság. Egy VEKA ablak akár 50 évig is képes rendeltetésszerűen működni!
  • Karbantartás. Bár fontos az energiatakarékos ablakok karbantartása, a műanyag profilok jellemzően kevesebb figyelmet igényelnek a fából készült keretekhez képest. Nem kell őket újrafesteni, és a vasalatokat is elég évente/félévente egyszer megolajozni.
  • Tartósan magas szigetelési teljesítmény. A műanyag kereteknél nem merül fel a megvetemedés és a kiszáradás problémája. 
  • Ellenállóképesség. Csapadék, hó, UV sugárzás ellen.

A műanyag ablakprofilokat C, B, és A kategóriába szokták sorolni a nyílászáró piacon, ez utóbbi jelenti a legmagasabb minőségi osztályt. Piacvezető ablakprofil gyártóként kizárólag A kategóriás műanyag ablakprofilokat gyárt a VEKA Magyarországon is, amelyek megfelelnek az európai DIN EN 12608 szabvány szigorú követelményeinek.

Az A kategóriába sorolhatók a lehető legmagasabb szigetelési értékekkel rendelkező, legvastagabb PVC profilok. A profil vastagsága meghatározó szempont az energiatakarékosság szempontjából, mivel ez befolyásolja a légkamrák és az üvegrétegek reális számát.

 

2. A légkamrák szerepe az energiatakarékos ablakoknál: valóban ez a kulcs az energiamegtakarításhoz, vagy csupán marketingfogás?

Számos energiatakarékos ablak esetében a gyártók gyakran kiemelik a légkamrák számát a reklámanyagokban. Az általános elgondolás szerint minél több légkamra található egy ablakprofilban, annál nagyobb mértékben képes csökkenteni az ingatlan hőveszteségét. Manapság a 3 légkamrás energiatakarékos ablakok mellett már 5 vagy akár ennél is több légkamrával ellátott profilok is kaphatók – érdemes legalább 5 légkamrás megoldásban gondolkodni az érdemi energiamegtakarításért.

Bár a légkamrák valóban hozzájárulnak az energiatakarékos ablakok hőszigetelési képességéhez, ehhez elengedhetetlen figyelembe venni a profil beépítési mélységét (azaz a profil vastagságát), mivel ez határozza meg valójában, hogy hány légkamrával rendelkezhet az adott profil. 

    • 58-60 mm profil vastagság: 3 légkamra.
    • 68-76 mm profil vastagság: 4-5 légkamra.
  • 80-92 mm profil vastagság: 6-7 légkamra. Ide sorolható a VEKA legtöbb PVC profilja.

Óvakodjunk tehát az üres reklámfogásoktól és a felszínes marketinges sallangoktól. A légkamrák száma valójában fontos, de önmagában a légkamrák számának megnövelése nem jár jelentős változással, ehhez megfelelően vastag profil kell!

 

3. Az energiatakarékos ablakok teljesítményének mérése: az U érték szerepe

Az energiatakarékos ablakok esetében a teljesítményt pontosabban meghatározó mutató az úgynevezett U érték, vagyis a hőátbocsátási tényező, amely sajnos kevesebb figyelmet szokott kapni a legtöbb forgalmazó weboldalán, mint a légkamrák száma. 

Az U érték fejezi ki a hőveszteség mértékét. Minél alacsonyabb az U érték, annál hatékonyabban szigetel az energiatakarékos ablak, mivel kevesebb hő szökik át az ablak résein. Az U érték mértékegysége: W/m²K.

Például egy régebbi ablak U értéke akár 5 W/m²K felett is lehet, ami jelentős hőveszteséget okozhat. Egy modern energiatakarékos ablaknál az U értéknek érdemes 2 W/m²K alá esnie. 

A VEKA műanyag profiljainak U értéke például 1 W/m²K körül mozog!

 

4. Az energiatakarékos ablakok üvegezése: a többrétegű üvegezés szerepe a hőszigetelésben

Az energiatakarékos ablakok hatékonysága szempontjából az üvegezés rendkívül fontos tényező. 

A műanyag ablakok esetében a többrétegű üvegezés a légkamrák számához hasonlóan gyakran marketingfogásként jelenik meg, pedig itt sem mindegy, hogy milyen profilvastagsággal és szerkezettel rendelkezik az ablak, ha valódi energiamegtakarítást szeretnénk elérni.

Az, hogy egy energiatakarékos ablak alkalmas-e 2 vagy 3 rétegű üvegezésre, két fő szemponttól függ:

  • Súly: A többrétegű üvegezés jelentős tömeggel jár – körülbelül 10-30 kg-ot nyomhat négyzetméterenként. Ehhez megfelelően erős és tartós ablakprofil szükséges, amely képes elviselni a nagyobb terhelést, hosszabb távon is.
  • Az üvegrétegek közötti távolság és nemesgáz töltés: Az üvegrétegek között lévő nemesgáz tovább növeli az ablak szigetelési hatékonyságát, mivel drasztikusan csökkenti a hőszivárgást. Ehhez azonban elegendő helyet kell biztosítani az üvegrétegek között, amit a megfelelő tokszélesség tesz lehetővé. Ha csupán az üvegrétegeket helyezik egymásra anélkül, hogy elegendő távolságot hagynának, az nem fog érdemi energiamegtakarítást eredményezni, és csak a termék árát növeli valós értékajánlat nélkül.

A VEKA energiatakarékos ablakprofilok 2 és 3 rétegű üvegezésre is alkalmasak. A 3 rétegű üvegezéssel ellátott VEKA ablakok U értéke akár 0,67 W/m²K-re is csökkenthető, ami kiváló hőszigetelési teljesítményt biztosít.

 

Energiatakarékos ablak árak – Min múlhat a beépítés költsége?

Az energiatakarékos ablak árak több tényezőtől függenek, mint például a nyílászáró mérete, az üvegrétegek száma, vagy az extra biztonsági kiegészítők. 

A magasabb minőségi kategóriába tartozó, vastagabb profilú és háromrétegű üvegezéssel ellátott ablakok jellemzően drágábbak, de érdemes befektetésként tekinteni ezekre a kezdeti költségekre. Hosszú távon ugyanis jelentős energiamegtakarítást nyújtanak ezek a megoldások, így könnyen meg tud térülni a vásárlás és a beépítés költsége. 

A VEKA magyarországi partnerhálózatához tartozó viszonteladók nemcsak minőségi energiatakarékos ablakokat forgalmaznak, de tapasztalt szakembert is tudnak biztosítani a kivitelezéshez. 

Keresse fel bizalommal az Önhöz legközelebbi VEKA partnert a weboldalunkon!