Amikor új otthont épít valaki, vagy a régit újítja fel, a legtöbb esetben sztenderd ablakméretekkel találkozik. Az egyedi méretek néha hasznosak ugyan, ám egy felújítás vagy építkezés során, ideális esetben szabvány ablakkeretekkel van dolgunk.
Érthető, miért: sokkal kényelmesebb szabványméretekkel dolgozni, mint az egyedi tervezésűekkel. Persze az egyedinek is megvan a maga előnye azért, de a gyakori méretű ablakok cseréje egészen egyszerű és két ember akár egy óra leforgása alatt képes lehet kicserélni, ha megfelelően felkészül rá.
A gyakori méretű ablakok árban is kedvezőbbek az egyedi tervezésűekhez képest
Ezt azért is jó észben tartani, mert az egyéni méretezésű nyílászárók drágábbak lehetnek a már előre legyártott standard méretű kereteknél.
Ha házat építünk, akkor előnyösebb, ha a standard méretekben gondolkodunk, illetve ezen ablakméreteket használják általában a panel és a társasházak nyílászáróinál is:
bukó-nyíló ablakok:
- 60×60 cm
- 60×90 cm
- 90×60 cm
- 90×120 cm
- 90×150 cm
- 120×60 cm
bukó-nyíló vagy váltóprofilos nyíló+bukó-nyíló ablakok:
- 120×120 cm
- 120×150 cm
- 150×150 cm
kétszárnyú ablak:
- 180×150 cm
Milyen sztenderd ablakméretekkel érdemes számolni?
Egy hálószoba ablakot nem érdemes 90×120 alá tervezni, de jobban járunk, ha ennél is nagyobb egy picit. Az ennél kisebbek gyakorlatilag mellékhelyiség, fürdő és konyhaablaknak a legelőnyösebbek.
A 91×150-es pedig már inkább nappaliba illő méret, már ha természetes fénnyel bevilágított nappalit szeretnénk. A legjobb persze, ha szétnézünk a kiváló minőségű VEKA ablakok kínálatában, mert ott a leggyakoribb méretű ablakok közül válogathatunk.
A hálószobában milyen a leggyakoribb ablakméret?
Sokan szeretik, ha a hálószobában is nagy az ablak, bár ezt a valamivel gyengébb hőszigetelés miatt régen nem javasolták. Természetesen manapság olyan professzionális ablakok léteznek, hogy a méret nem ront a hőszigetelési együtthatón sem.
Így, ha ehhez van kedvünk, akkor tehetünk a hálóba is nagyméretű ablakot anélkül, hogy a hőszigetelést rontanánk vele. Természetesen adott esetben a szükség törvényt bont. Manapság már sokkal modernebb technológiával készülnek a nyílászárók, mint például akár 10 évvel ezelőtt is.
Műanyagból vagy fából érdemes ablakkeretet választani?
Szintén gyakori kérdés, hogy milyen anyagból érdemes ablakot választani: műanyag, vagy klasszikus fa tokozattal bíró az ideális?
A műanyag ablakok egyértelmű előnyökkel bírnak a fával szemben:
- A leggyakoribb méretben kaphatóak,
- Nem bomlanak le,
- Megtartják az alakjukat, ha szakemberek rakták a helyükre,
- Jól bírják a magasabb hőmérsékletet is,
- Ellenállóak a nagyobb erőhatásoknak is,
- Jól viselik a szélsőségesebb időjárás változásokat,
- Védelmet nyújtanak városokban a légszennyezés és zajszennyezés ellen.
- Mindez természetesen a valódi minőséget képviselő VEKA ablakokra érvényes, mert a „jóárasított” keleti modellek tartóssága és megbízhatósága sokszor kérdéses.
Hogyan mérje le az ablakait, hogy kiderüljön, sztenderd méretűek-e?
Az ablakokat általában milliméterben mérik, és az épület külsejétől (a fal nyílásától) mérik.
Ideális esetben professzionális ablakszerelőnek kell elvégeznie a méréseket, de ha inkább magunk szeretnénk elvégezni a mérést, akkor a fal szélétől a fal széléig terjedő távolságot három helyen szükséges lemérnünk: a tetején, a közepén és az alján, majd vonjunk ki 10 mm-t az eredményből (hiszen az ablaktokot rögzíteni is kell).
Ezt követően mérjük le a nyílás magasságát is három ponton és szintén vonjunk ki 10 mm-t az eredményből.
Végül a fal mélységét is mérjük le, bár itt nem szükséges kivonni belőle, hiszen ez azt mutatja meg, hogy milyen vastag tokot érdemes választani!